Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Potřebujeme nový občanský zákoník?

22. 05. 2011 21:47:00
Zpráv o novém občanském zákoníku se zatím v médiích objevilo poskrovnu. I odborná diskuse se zatím příliš nerozproudila, i když v posledních číslech Bulletinu advokacie se začínají objevovat kritické i pochvalné stati renomovaných právníků a profesorů právnických fakult.

Jsme tak ve stavu, kdy se na nás valí mohutná přílivová vlna soukromého práva, akademici vzrušeně diskutují o tom, jak je vysoká a jestli té vody není příliš mnoho najednou a občané v blažené nevědomosti spí ve svých domovech.

Považuji tento stav za alarmující. Změna základního pilíře soukromého práva je hrozně důležitá věc. I nadále bude sice platit, že ten, kdo dodržuje základní pravidla morálky, bude v naprosté většině případů jednat v souladu s občanským zákoníkem. Tak má být ostatně nastaven každý zákon. V případě složitějších právních jednání si však s morálkou nevystačíme a zde dojde k velkému zásahu do právní jistoty.

Nový občanský zákoník se rozchází se stávajícím kodexem nejen co do obsahu samotného, ale i do terminologie. V důvodové zprávě se dokonce dočteme, že přejmenovány byly nejen „socialistické“ právní pojmy, ale že se autoři snažili co možná nejvíce vyvarovat cizích slov na úkor českých. Namísto „registrace“ budeme tedy napříště počítat se „zapsáním“, „instalace“ bude „umístění“ a ryze českému „údaji“ musí ustoupit vyloženě cizokrajná „informace“. Nedělám si legraci. Fakt to tam takhle je.

Snaha potlačit „komunistický zákon“ se ostatně stala hlavním reklamním sloganem ministra spravedlnosti, který snad nikdy neopomene zdůraznit, jak se konečně zbavíme toho bolševického neřádu z roku 1964 a budeme mít krásný nový kodex respektující lidskou svobodu.

Zní to krásně, jenže.

Jenže občanský zákoník z roku 1964 nemá s tím současným mnoho společného. Jistě, text řady ustanovení je stejný. Ale jejich výklad už není podřízen základním zásadám, které dříve stály na začátku zákoníku před prvním paragrafem, ani vůli jedné strany. Po roce 1989 proběhly v právním řádu velké změny. Ústavní pořádek je dnes založen na jiných hodnotách než tehdy. Abych uvedl příklad, kdyby existovalo jediné právní pravidlo, které by státu ukládalo „jednej v zájmu všeho lidu“, potom by toto pravidlo, přes identické znění, vedlo k docela rozdílným výsledkům v prostředí státu totalitního a státu demokratického. Je také nutné zohlednit jinou věc, dle mého názoru zásadní:

Soudy mají za sebou dvacetiletou, v některých případech padesátiletou zkušenost s výkladem ustanovení občanského zákoníku. Ačkoliv situace ani dnes není ideální, lze v řadě případů na základě studia podobných případů řešených českými soudy v minulosti usoudit na to, jak dopadne můj případ teď. V praxi tak můžu klientům namísto pokrčení rameny celkem jasně vysvětlit, jak se na věc dívá současná rozhodovací praxe Nejvyššího soudu a jaké asi mají vyhlídky na úspěch.

Nový občanský zákoník se se starým zákonem a jeho výkladem rozchází tak důkladně, že judikatura, tedy rozhodovací praxe soudů, se začne budovat v podstatě od začátku. Než dosáhne komplexnosti té současné, bude to trvat další desetiletí. Je přitom otázka, nakolik výhody z přijetí nové úpravy převáží nad propadem právní jistoty občanů. Z nesprávného výkladu zákona totiž hrozí značné majetkové škody.

Nechci snahy předkladatelů návrhu kategoricky odsuzovat. Nový občanský zákoník obsahuje i některé sympatické novinky. Mám však za to, že nic nebrání jejich začlenění novelou stávajícího předpisu.

Vycházím z premisy, že občanský zákoník má umožnit svobodné, ale zároveň odpovědné soužití mezi lidmi. Z tohoto hlediska nevidím na současném zákoníku žádnou zásadní vadu, a u těch méně zásadních nevidím překážku jejich odstranění cestou novelizace.

A zatím si raději ani nepředstavuji, jaké legrace nastanou, až domy „přirostou“ k pozemkům.

Přes to všechno si myslím, že zákoník skutečně začne platit. Občané dostávají útržkovité informace a odborná veřejnost podle mě vyloženě zaspala. Nezbývá než doufat, že počáteční potíže budou překonány co nejdříve.

V médiích se nedávno objevila zpráva, že právníci budou mít žně, protože se na ně v souvislosti s novým kodexem bude obracet spousta lidí. Já se na tu dobu netěším. Nerad krčím rameny.

Autor: Jan Linhart | neděle 22.5.2011 21:47 | karma článku: 11.02 | přečteno: 1172x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Eva Zwemmer Tauerová

Multikulti polévka

Občas se po cestě z fitka domů stavuji tady u nás v haagském ghettu v takovém kebab-shoarma bufetu. Chodník a výlohu mají sice podělanou od holubů a ani vevnitř to není nic moc, ale maso dělají výborné.

27.6.2017 v 9:33 | Karma článku: 13.28 | Přečteno: 498 | Diskuse

Veronika Vojáčková

O dlouhém čase

Nedávno jsem dávala kamarádům recept na naše výborné domácí housky. Po nějaké době se ozvali s tím, že neví, čím to je, ale tak dobré jako je dělám já, se jim nikdy nepovedou. Přitom recept je přesný...

27.6.2017 v 8:45 | Karma článku: 6.76 | Přečteno: 164 | Diskuse

Ztlumeno

Ztráta sluchu je zpravidla i ztráta práce

Pokud se někdo připravuje na své budoucí povolání již se sluchovou vadou (něco se ve věku "náct") učí/připravuje se na takové povolání, které lze bez problémů se sluchovou vadou provozovat celý život. Ostatní však ne.

27.6.2017 v 7:55 | Karma článku: 6.78 | Přečteno: 137 | Diskuse

Jiří Turner

Stalin zase porazil Putina!

To by s tím měl Vladimir Vladimirovič sakra něco udělat! Jestli on ale není moc měkký a také moc velký demokrat? Rusům totiž podle průzkumu imponují větší střeleci. Co na to říci? Snad jen, že některé národy jsou nepoučitelné.

26.6.2017 v 23:09 | Karma článku: 12.21 | Přečteno: 205 | Diskuse

David Karásek

Tři mýty expertů

"Šance, že se netrénovaný civilista se zbraní ubrání teroristovi, je velmi nízká. Spíš by situaci ještě zhoršil," slyšíme často v médiích od osob s titulkem "bezpečnostní expert". Opravdu?

26.6.2017 v 22:13 | Karma článku: 39.07 | Přečteno: 4401 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1697
Právník. Narodil se v Hradci Králové, kde v současné době žije a pracuje. Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity. Specializuje se na obchodní právo a právo duševního vlastnictví. Demokrat. Ve volném čase rád čte.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.