Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Budeme již brzy jezdit MHD zadarmo?

5. 04. 2012 23:25:00
Když jsem před časem psal o mračnech stahujících se nad vymáháním drobných pohledávek (více ZDE), stále ještě jsem doufal, že soudní praxe, případně racionální zákonodárce přijmou nakonec řešení, které zatne tipec zneužívání institutu náhrady nákladů řízení, ale zároveň neudělá z vymáhání drobných pohledávek ekonomickou sebevraždu.

Mé naděje se bohužel nenaplnily.

Ústavní soud na konci března v nálezu sp.zn. I. ÚS 3923/2011 navázal na své rozhodnutí z konce loňského roku a tentokrát to vzal hezky od podlahy. V případě drobných pohledávek mají obecné soudy napříště přiznávat odměnu advokáta ve výši jednonásobku vymáhané částky.

To fakticky znamená, že v této zemi se napříště drobné pohledávky budou vymáhat minimálně nebo vůbec. Nevyplatí se to. Uvážíme-li náklad na zahájení jednoho soudního řízení ve výši 800,- Kč (nejnižší možná sazba soudního poplatku) a zároveň stále klesající pravděpodobnost, že dlužník bude mít majetek postižitelný exekucí, vychází pro věřitele jako výhodnější nedělat nic a pohledávku jednoduše odepsat.

Příkladem: Jsem dopravní podnik, mám tisíc pohledávek á 1.000,- Kč za černé jízdy. Zažaluji a vydám osm set tisíc korun na soudní poplatky. Dejme tomu, že nenastanou žádné komplikace s doručováním a všech tisíc pohledávek skončí na pravomocných platebních rozkazech. Na papíře mám 3,4 milionu korun (původní milion, milion na odměně advokáta, osm set tisíc na poplatcích a dalších šest set tisíc na tzv. režijních paušálech), fakticky jsem ovšem 1,8 milionu v minusu. Abych byl na svém, musím na exekucích získat nazpět 1,8 milionu, což je více než 50 %. To je v dnešních poměrech utopie.

Pro zjednodušení jsem navíc neuvažoval další náklad, totiž peníze vynaložené na vedení sporné agendy advokátem nebo zaměstnancem věřitele. Zaměstnanci musím platit mzdu a advokátovi odměnu.

Pro ještě větší zjednodušení jsem neuvažoval ani daňové aspekty, zejména DPH.

A když už si člověk říká, že hůře už být nemůže, probudí se moc zákonodárná a vznikne poslanecký návrh, který touží překonat dokonce i nejdivočejší představy Ústavního soudu. Novela, která se ve hlavách poslanců zrodila, a která má dokonce již paragrafové znění a důvodovou zprávu, chce náklady právního zastoupení v řízeních o drobných pohledávkách zrušit úplně. Pravda, soudu je dána možnost v případech zvláštního zřetele hodných náklady přesto přiznat, ale prakticky jde o obrat filosofie od „hodný věřitel, zlý dlužník“ k „zlý věřitel, hodný dlužník“. Situaci, kdy platné právo nebo rozhodovací praxe soudů nutí věřitele, aby svá práva nevykonával, protože je za tento výkon ekonomicky trestán, považuji za alarmující a ve svém důsledku devastační pro právní i morální povědomí společnosti.

Chápu, že praxe překupníků pohledávek, kteří vymáhají drobné dluhy jenom proto, že na nákladech řízení se dají trhnout neskutečné peníze, leží státu i občanům v žaludku. Leckdy oprávněně. Na řešení této situace se ale daly použít jemnější a přesnější nástroje.

V devadesátých letech se dlužníci věřitelům smáli. Začínáme se do té doby vracet?

Autor: Jan Linhart | čtvrtek 5.4.2012 23:25 | karma článku: 7.82 | přečteno: 1160x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Bohumír Kolář

říkanka o kloubech

Pro politiky je dnes nejdůležitější zabezpečení. Přispívá k jejich klidu, kdykoli jsou ohroženi... Zda to přispívá i k občanskému klidu, není jisté! Učme se trpělivosti, všechno vždycky nějak dopadne...

20.8.2017 v 17:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 117 | Diskuse

Adam Mikulášek

Z hodných kluků teroristy?

Jistě mnoho bývalých nacistů také kdysi bylo spořádanými lidmi, než se nechali Hitlerovou propagandou strhnout, aby nenáviděli své někdejší židovské kamarády, spolužáky či kolegy.

20.8.2017 v 16:15 | Karma článku: 33.72 | Přečteno: 823 | Diskuse

Šárka Bayerová

Zrazená královna

Ač byla vnučkou jedné z nejslavnějších a nejmocnějších královen, budoucí tchyni připadala málo urozená. A taky ji ve Španělsku nechtěli hlavně proto, že ve své krvi nesla dost hroznou nemoc. Hemofilii.

20.8.2017 v 12:44 | Karma článku: 22.57 | Přečteno: 539 | Diskuse

Jan Matějů

Proč nevolit Andreje Babiše. Lišky mění srst, ne svoje zvyky

Andrej Babiš má být obviněn v případu čerpání dotací na farmu Čapí hnízdo. Od pana Babiše neslyšíme nic jiného než křik, že je to proti němu spiknutí celého systému a snaha odstranit ho z politiky.

20.8.2017 v 10:18 | Karma článku: 26.01 | Přečteno: 653 | Diskuse

Tomáš Vyoral

Semknutí? Houby. Na potížisty v depresi jedině islámskou linku bezpečí!

Zatímco prominenti všech zemí se semkávají, neztrácejí odvahu, nevzdávají se evropských hodnot a poslední hodiny nevědí, zda na Twitteru kondolovat dřív Španělsku, Finsku nebo Německu, já mám návrh řešení. Islámskou linku bezpečí!

20.8.2017 v 10:17 | Karma článku: 39.87 | Přečteno: 1254 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1698
Právník. Narodil se v Hradci Králové, kde v současné době žije a pracuje. Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity. Specializuje se na obchodní právo a právo duševního vlastnictví. Demokrat. Ve volném čase rád čte.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.