Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Je česká justice opravdu prohnilá?

28. 04. 2012 13:23:00
Sledujeme-li českou justici hledáčkem médií, snadno nabudeme dojmu, že jde o nefunkční, korupcí prolezlý spolek té nejhorší spodiny, která jde na ruku jen gaunerům, zatímco slušný člověk se v ní spravedlnosti nedovolá.

Dokonce i soudce Šott, který odsoudil pány Bártu a Škárku, je médii vyzdvihován jako zářná výjimka, jakási bílá vrána, která se odmítla řídit pokyny kmotrů a namísto toho rozhodla podle zákona.

Nechci snižovat zásluhy Dr. Šotta. Odvedl skvělou práci. Není však pravda, že lidé jako je on jsou v české justici pouhé anomálie, ostrůvky pozitivní deviace v jinak zkaženém systému.

Živí mě advokacie a jsem proto s českou justicí v každodenním kontaktu. Znám dobře její neduhy a není jich málo. Jedno však vím jistě a stojí za tím má osobní zkušenost: Soudců, jako je Dr. Šott, je v české justici hodně. Setkal jsem se s nimi, a i když jejich rozhodnutí nebyla pro naši stranu příznivá, měl jsem pocit, že se každým mým argumentem poctivě zabývali. Odůvodnění jejich rozhodnutí to potom potvrzovala.

Další velkou skupinu tvoří soudci, kteří odvádějí standardní výkony odpovídající zákonu a judikatuře vyšších soudů. Pozor, to není špatně! Je naivní očekávat, že každý soudce bude génius s obrovským nadšením pro věc a ochotou psát vyčerpávající odůvodnění. Standardní soudce s korektním přístupem k věci i procesním stranám dovede kolikrát složitou věc ukončit dřív, než jeho perfekcionalistický kolega. I soudy s těmito soudci jsou vcelku příjemné.

Jsou samozřejmě i soudci, kteří v něčem nenaplňují standardy s výkonem této funkce spojované. Někteří vyhořeli, někteří nikdy nehořeli, někteří patrně procházejí životními krizemi, a ovšemže, najdou se i soudci, kteří se svému poslání zpronevěří a zadají si s korupčníky a s jinými gaunery. Ti pak dávají příčinu rozhořčení nad stavem české justice, které je stejně pochopitelné, jako je nespravedlivé.

Co však může říct právník, který ročně absolvuje cca 100 ústních jednání u soudů po celé České republice, laikovi, který se začne rozkřikovat, že všichni soudci jsou jedna pakáž, a že se v této zemi nelze dovolat spravedlnosti? Cítím v takových případech jistou bezmoc. Má smysl mu vykládat, že se tu ročně rozhodnou desítky tisíc věcí? A že nepatrný zlomek z nich je skutečně rozhodnut tak špatně, že vyvolává podezření na nekompetenci nebo korupci? Takový člověk vám stejně neuvěří a bude vám před očima mávat palcovými titulky typu „Soudce bral úplatky, čelí kárně žalobě“.

Přitom česká justice problémy má a je na ní co kritizovat. Ve srovnání se západními státy je například velice pomalá a zákonodárcovy pokusy o její urychlení (například zpřísněním koncentrace řízení v civilních sporech) mnohdy tak trochu vylévají vaničku i s dítětem (je to rychlejší, ale zvyšuje se riziko chyby). Rovněž tolik propagovaná elektronizace připomíná zatím podivného kočkopsa, kdy se podání sice na soud dají posílat elektronicky, ale na soudech se tisknou a zakládají do spisů, čímž se hlavní výhoda v podstatě ztrácí. Sen každého advokáta, tj. dálkový přístup k soudnímu spisu, kdy se k nahlédnutí nebude muset táhnout přes celou republiku, je zatím stále v nedohlednu.

Máte-li po přečtení tohoto článku pocit, že si nadbíhám „těm svým“, na kterých jsem koneckonců finančně závislý, běžte se podívat na pár soudních jednání. Je to zadarmo a veřejnosti přístupno v podstatě bez omezení. Uvidíte, že soudcovské rozhodování má hlavu a patu a dá se měřit i obyčejným selským rozumem.

Kromě toho můžete mít dobrý pocit z toho, že jste využili svého ústavního práva na kontrolu moci, kterou jste svěřili soudům coby nositelé a zdroj veškeré státní moci. Od toho tam ta místa pro veřejnost koneckonců jsou.

O žádném lepším důkazu nevím.

Autor: Jan Linhart | sobota 28.4.2012 13:23 | karma článku: 11.28 | přečteno: 849x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Bohumír Kolář

říkanka o kloubech

Pro politiky je dnes nejdůležitější zabezpečení. Přispívá k jejich klidu, kdykoli jsou ohroženi... Zda to přispívá i k občanskému klidu, není jisté! Učme se trpělivosti, všechno vždycky nějak dopadne...

20.8.2017 v 17:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 117 | Diskuse

Adam Mikulášek

Z hodných kluků teroristy?

Jistě mnoho bývalých nacistů také kdysi bylo spořádanými lidmi, než se nechali Hitlerovou propagandou strhnout, aby nenáviděli své někdejší židovské kamarády, spolužáky či kolegy.

20.8.2017 v 16:15 | Karma článku: 33.72 | Přečteno: 823 | Diskuse

Šárka Bayerová

Zrazená královna

Ač byla vnučkou jedné z nejslavnějších a nejmocnějších královen, budoucí tchyni připadala málo urozená. A taky ji ve Španělsku nechtěli hlavně proto, že ve své krvi nesla dost hroznou nemoc. Hemofilii.

20.8.2017 v 12:44 | Karma článku: 22.57 | Přečteno: 539 | Diskuse

Jan Matějů

Proč nevolit Andreje Babiše. Lišky mění srst, ne svoje zvyky

Andrej Babiš má být obviněn v případu čerpání dotací na farmu Čapí hnízdo. Od pana Babiše neslyšíme nic jiného než křik, že je to proti němu spiknutí celého systému a snaha odstranit ho z politiky.

20.8.2017 v 10:18 | Karma článku: 26.01 | Přečteno: 653 | Diskuse

Tomáš Vyoral

Semknutí? Houby. Na potížisty v depresi jedině islámskou linku bezpečí!

Zatímco prominenti všech zemí se semkávají, neztrácejí odvahu, nevzdávají se evropských hodnot a poslední hodiny nevědí, zda na Twitteru kondolovat dřív Španělsku, Finsku nebo Německu, já mám návrh řešení. Islámskou linku bezpečí!

20.8.2017 v 10:17 | Karma článku: 39.87 | Přečteno: 1254 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1698
Právník. Narodil se v Hradci Králové, kde v současné době žije a pracuje. Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity. Specializuje se na obchodní právo a právo duševního vlastnictví. Demokrat. Ve volném čase rád čte.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.