Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bankovní účet je pro EU především objektem nápravy

Představte si, že skládáte písemnou část maturitní zkoušky z češtiny a právě píšete slohovou práci. To je v dnešních dnech poměrně aktuální téma. No a když máte zhruba napsaný koncept, plný škrtanců, vsuvek a různého balastu, který se v čistopise samozřejmě neobjeví, tak vám tu práci učitel vytrhne z rukou a začne ji hodnotit jako hotové dílo.

Připadá vám takový přístup nespravedlivý? Mně taky.

Stejný přístup ale používají čeští liberálové k evropské legislativě. Vyberou si pracovní materiály, které se týkají nějakého lidově srozumitelného tématu, z nich vypíchnou a zkarikují ty nejradikálnější myšlenky et voila! Český čtenář se spravedlivě rozhořčuje nad tím, jak se ta Evropská unie zase zbláznila.

Tedy rozhořčuje se do doby, než začne hledat na Google, kde že to nové nařízení najde, a tu zjišťuje, že nařízení není, a že dokonce ani není návrh na jeho přijetí. V pracovních materiálech 62. subkomise pro rovné příležitosti pak najde nějaké doporučení, ve kterém poznává jednotlivé myšlenky „citované“ českým liberálem, ale teď si je dovede zasadit do širšího kontextu a zjišťuje, že nejde o ďábelský plán na porobení lidské rasy, že s něčím se souhlasit dá a s něčím ne, a že takto to vlastně bylo celé myšleno – jako surový materiál pro další diskusi.

Jako příklad nám poslouží pracovní materiál pro změny v bankovním sektoru. Ivo Strejček ve svém nejnovějším článku (k přečtení ZDE) tepe do Doporučení Komise 2011/442/EU o přístupu k základnímu platebnímu účtu.

Všimněte si, jak umně alternuje mezi podmiňovacím způsobem (změna by byla špatná) a budoucím časem (změna bude špatná). Takto se vytváří ve čtenářích dojem, že jde o věc, která je takříkajíc na spadnutí, a že se opět přibližujeme nějakému tomu orwellovskému peklu.

Podstatná je ale jiná věc. Od července 2011, kdy bylo vydáno shora citované doporučení, měla celá věc další vývoj (Komise nečekala na Strejčka, přeci jen rok je poměrně dlouhá doba). Nejnovější materiál se jmenuje Pracovní dokument útvarů Komise – Konzultace o bankovních účtech.

A co že nám ďáblové v modrém s hvězdičkami přichystali?

Komise vytipovala tři oblasti, ve kterých vidí nedostatky ve vztahu banka – klient. Jsou to:

 

1)      Nedostatečná transparentnost bankovních poplatků

2)      Potíže se změnou poskytovatele bankovního účtu

3)      Přístup k základním bankovním účtům

Ad 1) Komise vidí jako problém, že banky nedostatečným způsobem informují o svých poplatcích a spotřebiteli vznikají potíže, když si chce různé bankovní produkty srovnat a zvolit ten pro něj nejvýhodnější. Tím je narušena konkurence na vnitřním trhu, protože banky nejsou nuceny soutěžit o spotřebitele co možná nejkvalitnějším a cenově dostupným produktem. Problémy se samozřejmě násobí, když si chce spotřebitel otevřít účet u banky v cizím členském státě.

Závěr: Souhlasím s tím, že by se měl hledat způsob, jak spotřebiteli poskytnout kvalitní informace. Sám bych to využil.

Ad 2) Komise vidí jako problém, že změna poskytovatele bankovního účtu je mnohdy spojena se složitými administrativními povinnostmi. V zájmu zdravého konkurenčního boje by tyto potíže měly být naopak co nejmenší, aby banky byly nuceny více o spotřebitele soutěžit a složitým papírováním ho de facto nedržely jako rukojmí.

Závěr: Rozhodně souhlasím. I u nás vidíme, jak nerady se banky loučí se svými klienty, a že jim dokonce za toto loučení účtují zvláštní poplatky (poplatek za zrušení účtu byl vyhlášen v jakési soutěží za nejnesmyslnější vůbec).

Ad 3) Komise vidí jako problém, že v Evropské unii žijí desítky milionů lidí bez bankovního účtu. Přitom výzkumy zjistila, že řada těchto lidí by o účet stála, ale banky jim ho neotevřou. Zároveň Komise vypočítává různé výhody bankovního účtu včetně slev poskytovaných některými dodavateli např. elektřiny za placení z účtu na účet. Je také fakt, že bez bankovního účtu si v některých členských zemích EU prakticky nepronajmete nemovitost (například ve Velké Británii). Komise by ráda zavedla jakýsi základní typ bankovního účtu bez možnosti jej přečerpat do minusu, který by obecné výhody účtu poskytl všem, kdo o ně stojí. A protože banky by mohly nastavit tak vysoké poplatky za vedení tohoto účtu, že by fakticky jeho užívání znemožnily, chce regulovat výši těchto poplatků.

Závěr: Toto je jasně nejkontroverznější část celého materiálu. Obecný nápad je jistě dobrý. Náklady banky na vedení takových účtů jsou naprosto minimální a zákaz přečerpání znamená, že uživatel nebude brát z cizího. Bylo by ale nutné nastavit taková pravidla, která by bránila zneužívání. Osobně se ovšem domnívám, že tato část je politicky neprůchozí. Možná dokonce dojde k handlu, kdy projdou první dvě části výměnou za opuštění této třetí. O síle bankovní lobby netřeba pochybovat.

Konečně je nutno říci několik slov i na téma bankovní účet jako lidské právo. Nemají pravdu ti, kdo v rozšiřování lidských práv vidí ohrožení těch „klasických“. Kdo se trochu vyzná v právu, ten ví, že různá lidská práva jsou v právních řádech chráněna s různou intenzitou. Největší ochranu tradičně požívají právo na život, právo na to nebýt mučen, apod. Na tom případné uznání nějakého dalšího práva jako „lidského“ nic nezmění. Navíc je pravda, že s tím, jak se civilizace vyvíjí, vyvíjí se i pohled na to, co všechno člověk potřebuje k důstojnému životu, a co by tedy mělo být chráněno jako jeho lidské právo. Tak například v judikatuře Evropského soudu pro lidská práva bylo z práva na soukromí odvozeno právo na příznivé životní prostředí, tedy např. právo na to nežít v extrémně hlučných, prašných apod. podmínkách. Zda je v současné době bankovní účet již natolik podstatnou součástí lidského života v Evropě, aby bylo adekvátní právo na něj prohlásit za lidské, to nevím. Spíše si myslím, že ne. Ale není vyloučeno, že jednou k tomu dospějeme. A konec světa, navzdory liberálním škarohlídům, to rozhodně nebude.

Autor: Jan Linhart | úterý 8.5.2012 9:47 | karma článku: 9,30 | přečteno: 866x
  • Další články autora

Jan Linhart

Za vysvědčení provaz

Tento článek nebude dlouhý a nebude se zabývat právem. Blíží se doba vysvědčení. Doba pro většinu dětí spojená s těšením na prázdniny. Ne však pro všechny. Některé děti vyhlížejí vysvědčení s hrůzou z trestu, který je doma čeká za špatné známky. Hrůzou často vystupňovanou postoji rodičů k blížící se studijní patálii. Určitě řada dětí slyšela něco jako „Jestli propadneš, tak ani nechoď domů!“.

27.6.2013 v 18:47 | Karma: 16,65 | Přečteno: 929x | Diskuse| Ostatní

Jan Linhart

Stíhání Davida Ratha z pohledu právníka

I čeští právníci žijí v posledních dnech případem Davida Ratha. „Sedmička v krabici“ se probírá na pracovních obědech, před soudními síněmi i při přestávce na kávu v kanceláři. Probírají se pikantní detaily i složité problémy trestního a ústavního práva. V tomto článku nastíním cesty, kterými se dále může vyvíjet trestní stíhání doktora Ratha.

18.5.2012 v 20:23 | Karma: 25,64 | Přečteno: 2982x | Diskuse| Společnost

Jan Linhart

Je česká justice opravdu prohnilá?

Sledujeme-li českou justici hledáčkem médií, snadno nabudeme dojmu, že jde o nefunkční, korupcí prolezlý spolek té nejhorší spodiny, která jde na ruku jen gaunerům, zatímco slušný člověk se v ní spravedlnosti nedovolá.

28.4.2012 v 13:23 | Karma: 12,00 | Přečteno: 892x | Diskuse| Společnost

Jan Linhart

Boj proti právnímu bezvědomí

V roce 2010 proběhlo v České republice komplexní měření finanční gramotnosti dospělých. Nedopadlo pro nás dobře. Mnozí respondenti bez okolků přiznávali, že běžně podepisují i smlouvy, kterým nerozumějí. Pro právníka je podobné dobrodružství jako hrát ruskou ruletu. S následky se ovšem v praxi setkávám často. Je nutné identifikovat příčiny tohoto problému a pokusit se zformulovat nástin řešení.

8.4.2012 v 13:58 | Karma: 11,02 | Přečteno: 875x | Diskuse| Společnost

Jan Linhart

Budeme již brzy jezdit MHD zadarmo?

Když jsem před časem psal o mračnech stahujících se nad vymáháním drobných pohledávek (více ZDE), stále ještě jsem doufal, že soudní praxe, případně racionální zákonodárce přijmou nakonec řešení, které zatne tipec zneužívání institutu náhrady nákladů řízení, ale zároveň neudělá z vymáhání drobných pohledávek ekonomickou sebevraždu.

5.4.2012 v 23:25 | Karma: 8,32 | Přečteno: 1167x | Diskuse| Společnost

Jan Linhart

Polanecký nezná Ústavu a kritizuje Zaorálka

Rudolf Polanecký ve svém článku vyčítá Lubomíru Zaorálkovi, že nezná ústavu. Pokud prý chce, aby prezident republiky vysvětlil, proč někomu udělil milost, měl by se napřed podívat do Ústavy ČR, kde u výčtu pravomocí prezidenta není uvedeno, že by se milosti měly odůvodňovat. A basta fidli. Jako právník i jako občan České republiky považuji takové uvažování za scestné.

22.2.2012 v 20:22 | Karma: 32,49 | Přečteno: 2355x | Diskuse| Společnost

Jan Linhart

Jak předcházet žalobám a jak se jim bránit?

V tomto článku nabízím čtenářům několik jednoduchých pravidel, jejichž dodržování šetří čas a peníze v případě, že se někdo rozhodne na ně podat žalobu u soudu.

4.2.2012 v 16:27 | Karma: 15,85 | Přečteno: 1677x | Diskuse| Společnost

Jan Linhart

Konec vymáhání drobných pohledávek?

Nad hromadným vymáháním drobných pohledávek se v posledních měsících stahují mračna. Na konci roku začaly některé soudy odmítat přiznání náhrady nákladů řízení dle vyhlášky ministerstva spravedlnosti č. 484/2000 Sb. z důvodů neúčelnosti, a tento postup usnesením ze dne 27.12.2011 posvětil i Ústavní soud.

30.1.2012 v 21:20 | Karma: 8,31 | Přečteno: 1151x | Diskuse| Společnost

Jan Linhart

Potřebujeme nový občanský zákoník?

Zpráv o novém občanském zákoníku se zatím v médiích objevilo poskrovnu. I odborná diskuse se zatím příliš nerozproudila, i když v posledních číslech Bulletinu advokacie se začínají objevovat kritické i pochvalné stati renomovaných právníků a profesorů právnických fakult.

22.5.2011 v 21:47 | Karma: 11,47 | Přečteno: 1180x | Diskuse| Společnost

Jan Linhart

Emigranti na českém internetu

Rád bych učinil několik poznámek k jevu, který provází diskuse na českých internetových serverech. Pracovně jsem ho nazval: „Kde domov tvůj, tam samý chuj.“

20.2.2009 v 15:43 | Karma: 38,57 | Přečteno: 5439x | Diskuse| Společnost

Jan Linhart

Promlčená spravedlnost

Když se nedávno v médiích objevila zpráva o pojišťovně, která chce žalovat onoho chlapce, který byl na přechodu sražen bezohledným řidičem a posléze ponechán svému osudu v lese, o náhradu škody za nehodu, kterou svým vstupem do vozovky způsobil, v duchu jsem poněkud zaúpěl, neboť mi bylo jasné, že jde právě o ten druh situace, kdy právo a morálka nesouzní v libozvučném akordu, ale jsou dobře zakopány na svých pozicích a snaží se jeden druhého překřičet.

17.12.2008 v 17:25 | Karma: 15,65 | Přečteno: 1807x | Diskuse| Společnost

Jan Linhart

Honba za "papírem"

Nedávno jsem v autobuse zaslechl rozhovor dvou mladíků na téma „kam po maturitě“. Podle všeho se jednalo o učně – truhláře v posledním ročníku střední školy. Oba svorně prohlašovali, že maturitou jejich vzdělání rozhodně nekončí, a oba se chystali na vysokou, nebo alespoň na vyšší odbornou školu, protože „bez papíru to dneska nejde“. Předpokládám, že neměli na mysli uspokojování jedné ze základních biologických potřeb, ale získání vyššího než středního vzdělání. Poté následoval běžný rozhovor o holkách, mašinách a hospodách; ten už jsem příliš neposlouchal a krátce na to oba mladíci vystoupili. Něco mi ale stále vrtalo hlavou, a protože mám svůj mozek docela rád, nakonec jsem to hodil na papír a teď i na blog. To něco byla otázka: Proč chtějí tito lidé studovat, když to jako truhláři nebudou potřebovat?

11.11.2008 v 0:29 | Karma: 16,56 | Přečteno: 1321x | Diskuse| Společnost
  • Počet článků 13
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1741x
Právník. Narodil se v Hradci Králové, kde v současné době žije a pracuje. Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity. Specializuje se na obchodní právo a právo duševního vlastnictví. Demokrat. Ve volném čase rád čte.