Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Emigranti na českém internetu

20. 02. 2009 15:43:06
Rád bych učinil několik poznámek k jevu, který provází diskuse na českých internetových serverech. Pracovně jsem ho nazval: „Kde domov tvůj, tam samý chuj.“

Patrně jste již někdy na tomto nebo jiném zpravodajském serveru narazili na diskusní příspěvek, který zněl přibližně takto:

„No jo, to je pro vás čecháčky typické, naštěstí už v tom vašem kocourkově nežiju.“

Tato podnětná a pro všechny jistě zajímavá myšlenka bývá potom pravidelně doplňována současným místem pobytu hrdého emigranta, a to buď v příspěvku samotném, nebo jako součást přezdívky, například:

„Venca Koloťuk, Chicago, Il.“

Tento fenomén by jistě zasloužil důkladnější psychologický rozbor. Co vede emigranty k tomu, aby se vraceli na český internet a zde jednak ponižovali své bývalé spoluobčany, a jednak vystavovali na odiv své nové, cizokrajné a nekocourkovské, bydliště?

Nemaje potřebné vzdělání, mohu se jen dohadovat. Je to obyčejné vychloubání? Pomsta za ústrky, ať už domnělé, nebo skutečné, kterým byl emigrant v české kotlině vystaven? Těžko říct, možná od každého trochu. Jedno je však jisté – podobné příspěvky jsou místy komické, ale především nedůstojné, až trapné.

Nelze jistě zpochybňovat právo občana opustit svou vlast, pokud dospěje k názoru, že jinde mu pšenka (rýže, banán) pokvete lépe. To platí dnes, stejně jako v době, kdy emigrace byla obtížná, nebo dokonce nebezpečná. Rovněž nelze zcela zavrhnout právo emigranta na komentování situace v bývalé domovině, přeci jen však cítím, že svobodě slova jsou zde kladeny poněkud větší překážky, než když je kritikem český státní občan domicilovaný na našem území.

Mezi námi Čechy řečeno: Nemáme se zle, ale přeci jenom ta naše demokracie ještě nedospěla. Korupce kvete na všech úrovních státní správy, veřejné peníze tečou neznámo kam, a pokud známo, potom nevyšetřeno, a pokud vyšetřeno, potom neobžalováno, a pokud obžalováno, tak osvobozeno. O politice ani nemluvím, každý jistě dá dohromady aspoň deset průšvihů jen za ty dva měsíce nového roku.

Přesto tady dál žijeme, a pokud mohu mluvit za ty, které osobně znám, máme to tu rádi. Možná právě proto beru kritiku od člověka, který vidí problémy své země, ale zůstává v ní a v rámci možností se je snaží buďto řešit, nebo aspoň nezhoršovat, ale nelíbí se mi protičeské řeči těch lidí, kteří se vzdali své odpovědnosti za domácí poměry a tím, alespoň dle mého názoru, i části práva na jejich kritiku, natož takto nevybíravou, až sprostou (když se zastavím u samotného pojmu „čecháček“, propagoval ho u nás nacistický kolaborant a zrádce Emanuel Moravec, a to v protikladu ke správnému Čechovi, rozuměj rovněž kolaborantovi). Někdy mě tito lidé rozčílí, jindy se nad jejich vypiskováním pobavím, ale převážně je mi z nich smutno. Pro naši, českou věc jsou zřejmě ztraceni. A to nemyslím vyhraněně nacionalisticky – jen jako vyjádření kladného postoje k Čechům a Čechám, Moravě a Slezsku. Hlásit se k české věci, to pro mě znamená říkat si: „Občas to tady stojí za houby, a mocipány by patřilo nakopat do zadních partií, ale celkově vzato jsem rád, že jsem Čech, a že žiju právě tady“. A třeba občas zajít k volbám, okřiknout poražence a protičeské živly, a nestydět se v zahraničí za to, že můj domov je Czech republic, Central Europe, Earth. :)

Autor: Jan Linhart | pátek 20.2.2009 15:43 | karma článku: 38.25 | přečteno: 5423x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Bohumír Kolář

říkanka o kloubech

Pro politiky je dnes nejdůležitější zabezpečení. Přispívá k jejich klidu, kdykoli jsou ohroženi... Zda to přispívá i k občanskému klidu, není jisté! Učme se trpělivosti, všechno vždycky nějak dopadne...

20.8.2017 v 17:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 117 | Diskuse

Adam Mikulášek

Z hodných kluků teroristy?

Jistě mnoho bývalých nacistů také kdysi bylo spořádanými lidmi, než se nechali Hitlerovou propagandou strhnout, aby nenáviděli své někdejší židovské kamarády, spolužáky či kolegy.

20.8.2017 v 16:15 | Karma článku: 33.94 | Přečteno: 823 | Diskuse

Šárka Bayerová

Zrazená královna

Ač byla vnučkou jedné z nejslavnějších a nejmocnějších královen, budoucí tchyni připadala málo urozená. A taky ji ve Španělsku nechtěli hlavně proto, že ve své krvi nesla dost hroznou nemoc. Hemofilii.

20.8.2017 v 12:44 | Karma článku: 22.75 | Přečteno: 539 | Diskuse

Jan Matějů

Proč nevolit Andreje Babiše. Lišky mění srst, ne svoje zvyky

Andrej Babiš má být obviněn v případu čerpání dotací na farmu Čapí hnízdo. Od pana Babiše neslyšíme nic jiného než křik, že je to proti němu spiknutí celého systému a snaha odstranit ho z politiky.

20.8.2017 v 10:18 | Karma článku: 26.01 | Přečteno: 653 | Diskuse

Tomáš Vyoral

Semknutí? Houby. Na potížisty v depresi jedině islámskou linku bezpečí!

Zatímco prominenti všech zemí se semkávají, neztrácejí odvahu, nevzdávají se evropských hodnot a poslední hodiny nevědí, zda na Twitteru kondolovat dřív Španělsku, Finsku nebo Německu, já mám návrh řešení. Islámskou linku bezpečí!

20.8.2017 v 10:17 | Karma článku: 39.87 | Přečteno: 1254 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1698
Právník. Narodil se v Hradci Králové, kde v současné době žije a pracuje. Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity. Specializuje se na obchodní právo a právo duševního vlastnictví. Demokrat. Ve volném čase rád čte.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.