Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Konec vymáhání drobných pohledávek?

Nad hromadným vymáháním drobných pohledávek se v posledních měsících stahují mračna. Na konci roku začaly některé soudy odmítat přiznání náhrady nákladů řízení dle vyhlášky ministerstva spravedlnosti č. 484/2000 Sb. z důvodů neúčelnosti, a tento postup usnesením ze dne 27.12.2011 posvětil i Ústavní soud.

Nejprve stručné uvedení do problému. Pokud se jako věřitel rozhodnu uplatnit svou pohledávku za dlužníkem soudně a nechám se v řízení zastoupit advokátem, přizná mi soud v případě úspěchu ve sporu tzv. náhradu nákladů řízení. Ta sestává ze zaplaceného soudního poplatku (aby se soudní mašinérie vůbec dala do pohybu) a dále z nákladů právního zastoupení. Jejich podstatnou část tvoří tzv. odměna advokáta, která se vypočítá podle vzorečků uvedených ve vyhlášce č. 484/2000 Sb. jako jediná paušální částka. Nejde tedy o součet částek, které jsem skutečně vynaložil na právní zastoupení, ani o součet jednotlivých úkonů právní služby, které advokát vykázal, ale o jeden balík určený pomocí vzorečku jako určitá část vymáhané pohledávky. Pro zajímavost, dříve se to počítalo podle těch úkonů právní služby, ale od toho se upustilo. Každopádně náklady právního zastoupení patří primárně klientovi, tj. jde o jakousi náplast za palmáre odvedené advokátovi v průběhu soudního sporu. Zde se zároveň hodí vysvětlit, že tyto částky spolu nemusí korespondovat – advokátovi můžu za právní zastoupení zaplatit méně, ale také mnohem více, než nakonec dostanu na nákladech řízení. Advokáti v některých případech sjednávají, že v případě, že budou přisouzeny náklady řízení, zůstanou jako odměna advokátovi, resp. se započtou na palmáre za poskytnuté právní služby. To může být pro klienta poměrně výhodné, i když on i advokát musejí čekat několik let na výsledek sporu a potom doufat v úspěšnou exekuci.
Určitý problém – z hlediska dlužníka – nastává u drobných pohledávek, kde vyhláška č. 484/2000 Sb. nestanoví odměnu advokáta jako zlomek z vymáhané částky, ale jako částku mnohdy značně převyšující samotnou pohledávku. Je to v zásadě proto, že i spor za pár tisícovek může být právně a skutkově dost složitý (čti: advokát se musí otáčet a samozřejmě si to nechá zaplatit) a věřitel by neměl tratit na tom, že dlužník kašle na svoje dluhy. Proto i když žaluji 1000,- Kč, činí odměna advokáta 4.500,- Kč. Takto je věřitel na svém, advokát na svém, a tratí akorát hříšník, což považuji za spravedlivé.
A teď už k tomu usnesení Ústavního soudu. Společnost vymáhající pohledávky z nezaplaceného jízdného v MHD „nadělila“ Okresnímu soudu v Ústí nad Labem během krátké doby cca 16 tisíc návrhů na vydání elektronického platebního rozkazu. Soudní úřednice, které tyto rozkazy vydávají, musely být bez sebe blahem. Vůbec se jim nedivím. Každopádně soud si nemohl nepovšimnout, že podané návrhy (žaloby) jsou si velice podobné a mění se pouze pár základních údajů (zejména označení žalovaných). Tyto návrhy se podávají na formulářích ministerstva spravedlnosti, do kterých je možné zapisovat strojově. To znamená, že pokud mám databázi dlužníků, existuje program, který ji „překlopí“ do formulářů a ty se potom se zaručeným elektronickým podpisem expedují na soud jako žaloby. Soud dospěl k závěru, že se zde jedná o tento případ, a rozhodl se náklady právního zastoupení nepřiznat (zbylou část nákladů řízení, tj. soudní poplatek, samozřejmě přiznal). Využil přitom ustanovení občanského soudního řádu, které říká, že se úspěšnému účastníkovi nahrazuje účelně vynaložené náklady. Náklady požadované ve výši stanovené vyhláškou č. 484/2000 Sb., avšak vynaložené na jednoduché administrativní úkony spojené se strojovým zpracováním žalob, podle soudu účelně vynaloženy nebyly, a proto je žalobci nepřiznal. Daný případ byl navíc specifický tím, že v orgánech žalující společnosti byl dokonce advokát, a proto soud argumentoval i tím, že taková společnost nepotřebuje dalšího advokáta, který ji bude zastupovat.
Žalobce se proti rozhodnutím okresního soudu bránil. S ohledem na výši dlužných částek nemohl podat odvolání (musí jít o spor nad 10.000,- Kč), proto podal rovnou ústavní stížnost. Předpokládám, že očekával vítězství. Býval bych ho čekal také, na jeho místě. Ústavní soud ale jeho stížnost odmítl. Jednak poznamenal, že drobné pohledávky jsou v podstatě pod jeho rozlišovací způsobilost, přičemž jeho posláním je napravovat velké křivdy způsobující zásah do základních ústavních práv. Zároveň však, jakoby na okraj, potvrdil správnost rozhodnutí okresního soudu, přičemž i on dospěl k závěru, že v daném případě nešlo o účelně vynaložené náklady.
Rozhodnutí způsobilo poprask a nyní věřitelé v zásadě čekají, nakolik se okresní soudy budou jeho závěry řídit. Závisí na tom osud drobných pohledávek, protože bez „polštáře“ odměny advokáta dle vyhlášky č. 484/2000 Sb. se vůbec nevyplatí je vymáhat.
Je otázkou, zda nepoměr mezi vymáhanou drobnou pohledávkou na straně jedné, a odměnou advokáta na straně druhé, není možné řešit lépe, resp. vyváženě. Uvažuje se na příklad o tom, že by se v případě těchto jednoduchých sporů, které často končí vydáním platebního rozkazu, přiznávalo dle vyhlášky méně peněz, než když se spor rozvine do plnohodnotného soudního řízení.
I když občas stojím na obou stranách pomyslné barikády, nemám na věc vyhraněný názor. Je zjevné, že pokud se věřiteli nebude vyplácet drobné pohledávky vymáhat, potom se dlužníkovi naopak bude vyplácet drobné pohledávky neplatit. To by byl návrat do 90. let. Dlužník by měl vždy doplatit na to, že nesplnil, co slíbil. Stará římskoprávní zásada říká „pacta sunt servanda“ a znamená to „smlouvy se mají dodržovat“. To platilo tehdy a platí to i dnes.
Na druhou stranu nelze jen tak odbýt argument, že strojově generované žaloby zpravidla nevyžadují tolik erudice a energie vynaložené na ochranu zájmů klienta, jako jiné právní služby. Udělat ostrou hranici je ale v praxi často nesmírně obtížné. Na některé soudy dorazí z celého portfolia pohledávek jen několik žalob – a co potom? Má soud zjišťovat u ostatních soudů, jestli jich někde nevězí ještě pár tisíc kusů?

Jak si s těmito problémy poradí soudní a zákonodárná moc, uvidíme v následujících měsících.

Autor: Jan Linhart | pondělí 30.1.2012 21:20 | karma článku: 8,31 | přečteno: 1151x
  • Další články autora

Jan Linhart

Za vysvědčení provaz

Tento článek nebude dlouhý a nebude se zabývat právem. Blíží se doba vysvědčení. Doba pro většinu dětí spojená s těšením na prázdniny. Ne však pro všechny. Některé děti vyhlížejí vysvědčení s hrůzou z trestu, který je doma čeká za špatné známky. Hrůzou často vystupňovanou postoji rodičů k blížící se studijní patálii. Určitě řada dětí slyšela něco jako „Jestli propadneš, tak ani nechoď domů!“.

27.6.2013 v 18:47 | Karma: 16,65 | Přečteno: 929x | Diskuse| Ostatní

Jan Linhart

Stíhání Davida Ratha z pohledu právníka

I čeští právníci žijí v posledních dnech případem Davida Ratha. „Sedmička v krabici“ se probírá na pracovních obědech, před soudními síněmi i při přestávce na kávu v kanceláři. Probírají se pikantní detaily i složité problémy trestního a ústavního práva. V tomto článku nastíním cesty, kterými se dále může vyvíjet trestní stíhání doktora Ratha.

18.5.2012 v 20:23 | Karma: 25,64 | Přečteno: 2982x | Diskuse| Společnost

Jan Linhart

Bankovní účet je pro EU především objektem nápravy

Představte si, že skládáte písemnou část maturitní zkoušky z češtiny a právě píšete slohovou práci. To je v dnešních dnech poměrně aktuální téma. No a když máte zhruba napsaný koncept, plný škrtanců, vsuvek a různého balastu, který se v čistopise samozřejmě neobjeví, tak vám tu práci učitel vytrhne z rukou a začne ji hodnotit jako hotové dílo.

8.5.2012 v 9:47 | Karma: 9,30 | Přečteno: 866x | Diskuse| Ekonomika

Jan Linhart

Je česká justice opravdu prohnilá?

Sledujeme-li českou justici hledáčkem médií, snadno nabudeme dojmu, že jde o nefunkční, korupcí prolezlý spolek té nejhorší spodiny, která jde na ruku jen gaunerům, zatímco slušný člověk se v ní spravedlnosti nedovolá.

28.4.2012 v 13:23 | Karma: 12,00 | Přečteno: 892x | Diskuse| Společnost

Jan Linhart

Boj proti právnímu bezvědomí

V roce 2010 proběhlo v České republice komplexní měření finanční gramotnosti dospělých. Nedopadlo pro nás dobře. Mnozí respondenti bez okolků přiznávali, že běžně podepisují i smlouvy, kterým nerozumějí. Pro právníka je podobné dobrodružství jako hrát ruskou ruletu. S následky se ovšem v praxi setkávám často. Je nutné identifikovat příčiny tohoto problému a pokusit se zformulovat nástin řešení.

8.4.2012 v 13:58 | Karma: 11,02 | Přečteno: 875x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Lidovci navrhli zvýšit slevy na dani na děti, stát to má přes 8 miliard ročně

25. dubna 2024  11:36,  aktualizováno  21:15

Zvýšení slev na dani na děti navrhuje KDU-ČSL a hodlá to prosazovat v jednáních s koaličními...

Prezident má absolutní imunitu. Trump zaměstnal Nejvyšší soud, věří v průtahy

25. dubna 2024  19:09,  aktualizováno  21:06

Většina členů amerického Nejvyššího soudu se ve čtvrtek zdála být skeptická k argumentu...

Zatkněte propalestinské levicové fašisty, vyzývá demokratický kongresman

25. dubna 2024  20:44

Demokratický kongresman Adam Smith označil propalestinské demonstranty za „levicové fašisty“ a...

  • Počet článků 13
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1741x
Právník. Narodil se v Hradci Králové, kde v současné době žije a pracuje. Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity. Specializuje se na obchodní právo a právo duševního vlastnictví. Demokrat. Ve volném čase rád čte.